Amazon w 2021 jakie zmiany i nowości nas czekają

Wer die Chancen im E-Commerce nutzt und die Stärken seiner Unternehmung ausspielt geht als Gewinner aus der Krise.
Rok 2020 zapamiętamy jako bez wątpienia jeden z najbardziej wstrząsających okresów w naszych dziejach. W ciągu ostatnich 12 miesięcy musieliśmy zmienić prawie każdy element naszego życia – to, jak spędzamy czas wolny, to jak podróżujemy, a także to, jak pracujemy. Setki firm na świecie zostały zmuszone do radykalnej zmiany planów i przejścia na niemalże całkowicie zdalny tryb pracy. Przynajmniej te, które mogły sobie pozwolić na ten komfort. Działalność online stała się chyba po raz pierwszy tak istotną częścią funkcjonowania całego społeczeństwa. Był to moment wytężonej pracy dostawców internetowych, w tym oczywiście giganta, jakim w świecie e-commerce jest Amazon.

Nie zapowiada się, żeby rok 2021 oznaczał szybki powrót do dawnych nawyków, a to oznacza, że dalej będzie wysokie zapotrzebowanie na usługi platform takich jak Allegro czy właśnie Amazon. Jakie plany na 2021 przygotował zatem największy sklep internetowy na świecie?

Amazon a sprawa polska

Bardzo długo polscy klienci pozostawali poza obszarem zainteresowania decydentów firmy. Przez wiele lat nie było żadnych pogłosek o planach wejścia do Polski. Oznaczało to brak dostępu nie tylko do oferty sklepu, lecz także do szeregu innych usług takich jak streaming czy usługi w chmurze. Niektórzy próbowali omijać ograniczenia regionalne i dokonywać zakupów za pośrednictwem niemieckiej wersji serwisu (lub tych krajów, gdzie mieli znajomych lub rodzinę). Prawdopodobnie najpopularniejszym dotychczas produktem była seria czytników e-booków, które stanowią jednak zaledwie ułamek całej oferty amerykańskiego giganta.

Pod koniec stycznia 2021 Amazon oficjalnie potwierdził to, na temat czego spekulowano już od minionej jesieni – firma planuje wejść na polski rynek i podjęła już w tym celu odpowiednie kroki.

Więcej niż Kindle!

Co ta zmiana oznacza dla konsumentów? Oczywiście przede wszystkim zyskają oni dostęp do niewyobrażalnego wręcz asortymentu produktów dostępnego na platformie. Amazon to jednak nie tylko sklep internetowy, co oznacza, że klienci z Polski w końcu będą mieli dostęp do takich usług jak:

• Amazon Prime – serwis streamingowy, który stanowi bardzo dużą konkurencję dla takich graczy jak Netflix czy HBO. Obecnie oferuje jeden plan abonamentowy. Jedną ze składowych tej usługi jest także Prime Music, czyli serwis umożliwiający strumieniowanie muzyki.

• Amazon Web Services – pakiet usług cloud computing (przechowywanie danych, wirtualne maszyny, wysyłanie powiadomień) przeznaczony dla przedsiębiorców oraz odbiorców indywidualnych.

Pojawiły się także pogłoski, że firma planuje przygotować polską wersję oprogramowania dla swojej usługi Alexa. Nie wiadomo jednak, czy byłaby ona gotowa już w 2021, czy trzeba by czekać jeszcze dłużej. Skusilibyście się?

Konkurencja na rynku polskim

Decyzja Jeffa Bezosa zmusza dotychczasowych dużych graczy na polskim rynku do reorganizacji swojej strategii. Zarówno Allegro jak i przebój ostatnich kilku lat, AliExpress, będą musiały w 2021 roku wymyślić skuteczny plan na zatrzymanie swoich dotychczasowych klientów i użytkowników. Amazon posiada już rozwiniętą bazę centrów logistycznych w naszym kraju. Dlatego zapewne w dość krótkim czasie będzie w stanie wprowadzić wyjątkowo szybką dostawę, z której jest znany na całym świecie. Niewykluczone, że Allegro postawi na rozwój programów lojalnościowych, żeby zatrzymać przynajmniej część swoich stałych klientów.

Z nowej sytuacji bez wątpienia cieszy się InPost, który ma obecnie podpisane umowy zarówno z Allegro jak i Amazon. Jeszcze niedawno firma miała zostać zakupiona przez Allegro, które ostatecznie zrezygnowało z zakupu. Czas pokaże, czy była to opłacalna decyzja. Jedno jest jednak pewne – rok 2021 będzie stanowić zupełnie nowe otwarcie na polskim rynku e-commerce.

Co dalej?

Jakie plany może mieć jeszcze w zanadrzu Amazon na rok 2021? Spekuluje się, że firma planuje jeszcze bardziej usprawnić swoje zaplecze logistyczne, szczególnie na końcowych odcinkach dostawy zamówienia do klienta. Możemy się także spodziewać większej promocji wszelkiej maści influencerów mediów społecznościowych za pomocą takich narzędzi jak relacje na żywo.

Aktualności

Kontakt

Telefon: +48 730 424 990
Email: amazon@sellcan.eu
Kasztelana Spytka 75, Poręba
Spytkowska, 32-800 Brzesko,
Polska
Poniedziałek - Piątek: 9:00 – 18:00
Sobota: 11:00 – 17:00